BI7mV6gKm747v5xdl4FeYHsWTE2YWRE628JElXtQby8fhJNkZDws7gQjBjEZzP73
Nettbrett

Status for Autorisasjonsordningen i personforsikring

240 rådgivere er allerede blitt autoriserte i personforsikring siden oppstart i 2019. Rundt 2350 kandidater fra 80 bedrifter er innmeldte i ordningen.
 

Gjør det bra på kunnskapsprøven

For kandidater som har enten AFR eller Kreditt og skadeforsikring fra før er beståttprosenten 88% på kunnskapsprøven.

For kandidater som har skadeforsikring fra før er beståttprosenten 75% på kunnskapsprøven.

Se kvartalsstatistikken for mer informasjon og tall for alle ordningene.
 

Praktisk prøve er klar

Praktisk prøve i Personforsikring ble lansert i august. Prøven gjennomføres som et rollespill med kundecases og to sensorer. 
 

Overgangsordning frem til 31.desember 2020

Autoriserte i AFR får fritak for praktisk prøve i personforsikring.

I tillegg får erfarne rådgivere i en overgangsperiode fritak dersom de innfrir følgende krav:

  • har jobbet som rådgiver der også personforsikring inngår i minst 12 måneder innen 01.07.2020 og
  • er autorisert i Skadeforsikring 

For disse rådgivere er det tilstrekkelig at kunnskapsprøvene innen personforsikring er bestått til 31.12.2020.

Vi minner om bedriftens ansvar for at medarbeidere som ikke er autorisert er under veiledning og kontroll, tilpasset den enkeltes kompetanse.

Bedriften må sjekke om rådgiverpraksisen de har er i tråd med reglene for God skikk eller om det trengs justeringer i interne opplæringsopplegg. Bedriften kan velge å ha strengere regler hva gjelder fritak, og for eksempel kreve at sine kandidater gjennomfører treningsopplegg eller praktisk prøve. Det er uansett bedriftenes ansvar at praksis skjer i tråd med God skikk.